• BIST 11194.55
  • Altın 2631.343
  • Dolar 33.0454
  • Euro 36.2489
  • İstanbul 32 °C
  • Ankara 31 °C

Sokağa çıkma yasağı açıklaması

Sokağa çıkma yasağı açıklaması
Koronavirüs Bilim Kurulu'ndan sokağa çıkma yasağı açıklaması


Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı her geçen gün artarken, sokağa çıkma yasağı tartışmaları gündeme gelmeye başladı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, "Türkiye çapında bir sokağa çıkma yasağının gerekli olduğunu düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

Çin'den tüm dünyaya yayılan ve Türkiye'de de görülen yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle şu ana dek 30 vatandaşımız hayatını kaybetti, vaka sayısı ise bin 236'ya yükseldi. Ölü ve vaka sayılarının her geçen gün artmasının ardından en çok sorulan sorulardan biri de "Sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi?" oldu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, tüm vatandaşların merak ettiği soruya, "Türkiye çapında bir sokağa çıkma yasağının gerekli olduğunu düşünmüyorum" yanıtını verdi.

 

"Her evrede alınacak önlemler farklıdır"
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, Tarafsız Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu. "Hastalıktan korunma önlemlerine ne kadar sıkı uyarsak, bundan sonraki dönem de daha kontrollü gidebilir, ama uyulmaz ise hastalık yurt çapında kontrol edilemez hale gelir" uyarısını yapan Doğanay, şu ifadeleri kullandı:

"COVID-19" solunum yolları ile bulaşan hem bölgesel hem de kıtalar arası hızlı yayılan yeni bir enfeksiyondur. Hastalık şu an bütün kıtalara yayılmış, pandemi düzeyindedir. Bir salgın başladığı zaman alınacak tedbirler dinamik ve kademelidir. Her evrede alınacak önlemler farklıdır. Türkiye, dünyanın içinde bulunduğu COVID-19 pandemisi için önlem tedbirlerini, başlangıçtan itibaren aldı. Bunun karşılığını da gördü; böylece hastalık ülkemize Mart'ın ikinci yarısında girdi. Hastalığın ülkemize girmesinde; yurt dışından gelen ve karantina önlemlerine uymayan, ziyaretçiler veya vatandaşlarımız, umre ziyaretinden dönenler, diğer ziyaretçilerin rol oynadığı öngörülebilir"

Salgının çıkşı noktası Wuhan'dan örnekler verdi
Doğanay'ın açıklamaları şöyle:

"Ülkemiz şu an bir salgın dönemi yaşamaktadır. Bu aşamada, bu salgından en az enfeksiyona yakalanma ve en az insan kaybı ile çıkmanın yolu aranmaktadır. Önümüzdeki yaşanmış Çin örneği vardır; Çin'de ne oldu? Vuhan'da salgın Aralık 2019 tarihinde başladı. Alınan sıkı önlemler ile, bugün yeni enfeksiyon görülmez hale geldi. O dönemde Vuhan şehrinde ve Hubei eyaletinde insan giriş-çıkışlarına katı sınırlamalar getirildi, insanlar evlerine kapandı, insanların birbiri ile teması minimal düzeye indirildi. Solunum yolları ile hastalık bulaş önlemleri ve el hijyeni konusunda yoğun bir bilgilendirme yapıldı.

Solunum yolları ile bulaşımın önlemine, el hijyenine insanların asgari uyumu sağlandı. Hastalara erken tanı konularak, kısa sürede izolasyonları ve tedavileri sağlandı. Enfeksiyonun yayılımını önlemek için tedbirler hızlı ve sıkı uygulandı. Sağlık hizmetleri en üst düzeye çıkarıldı, kısa sürede hastane yatak kapasiteleri genişletildi, yedek sağlık personeli devreye sokuldu. Bu tedbirler ile Hubei eyaletinde enfeksiyon üç aylık süre içerisinde kontrol altına alındı. Şimdi de Çine, dışarıdan gelebilecek enfeksiyon için sınırlamalar getirildi. Önümüzde hastalık kontrol ve önlemi için Çin tecrübesi son derece önemlidir.

'Türkiye sıkı önlemler aldı'
Türkiye'de, hastalığın Çin'de görülmesinden itibaren sıkı önlemler alındı; hastalık görülen ülkelere uçuşların durdurulması, seyahatlerin kısıtlanması, yurtdışından gelenlere 14 gün karantina uygulaması, solunum yolu ile bulaşın önlenmesi, el hijyenine uyumun sağlanması, hastalık konusunda toplumun bilgilendirilmesi gibi bir dizi önlemler uygulamaya konuldu. Bu uygulamaya konulan önlemler sayesinde enfeksiyon bugüne kadar Türkiye'ye girmesi geciktirildi.

'Bundan sonraki aşamada...'
Mart ayı ikinci yarısında, ülkemizde ilk KOVID-19 enfeksiyonu görüldü. Hastalığın hızla yayılma belirtileri ortaya çıktı ve KOVID-19 bağlı ilk ölümler gözlendi. Bundan sonraki aşamada; enfeksiyonun yayılmasının durdurulması, hastaların tedavisi, toplumsal olarak korunma önlemlerine uyulmasıdır. Bu aşamadan sonra alınması gereken önlemler; aşama aşamadır; hastalığın ülkemizde yaygınlaşmaması için bir dizi tedbirleri uygulamaya konuldu; toplu bulunan ve sosyal yaşam alanlarına bir dizi sınırlamalar getirildi; okulların kapatılması, kafe, eğlence yerlerinin kapatılması, AVM'lerin ve restoranların hizmetlerinin sınırlandırılması, iş yerlerinde korunma tedbirlerinin artırılması gibi. Toplu taşıma araçlarında ve genel yerlerde temizlik ve sanitasyon önlemlerinin artırılması, hastalık için risk gruplarının (65 yaş üstü, kronik hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi bozuk olan kişiler gibi) evde kalmaları uygulamaya konuldu. Toplumun KOVID-19 konusunda sürekli bilgilendirilmesi sağlanmakta.

KOVID-19 ülkemizde yayılma eğilimi göstermektedir. Bu enfeksiyonun bu aşamadaki kontrolü tamamen halkın bilinçlendirilmesi ve kurallara uymasına bağlıdır. Yani görev toplumumuza düşmektedir. Toplum olarak 'Evde kal, hastalığı yayma, hayatı koru' sloganına uyarsak, bu salgından en az hasar ile çıkarız.

'Şu an sokağa çıkma yasağına gerek yok'
Şu an sokağa çıkma yasağı gibi bir uygulamaya gerek yok olduğu kanaatindeyim. Riskli yaş grubunun evde kalması çok önemli. Çocuklarda ve gençlerde enfeksiyon daha hafif seyirli olmasına rağmen, onlarında hastalığı yayma konusunda önemli rolleri var. Bu nedenle mümkün olduğu kadar herkesin evde kalması önemlidir.

'Türkiye'ye nefes aldıracaktır'
Dışarıya çıkma durumlarında ise sosyal mesafenin korunması (iki kişi arasındaki mesafe en az 1.5 m), hastalık belirtisi olanlara maske takılması, öksürürken ağzımızın tek kullanımlık kağıt mendil ile kapatılması veya dirsek içine öksürülmesi, ellerin yıkanması veya dezenfeksiyonu gibi basit önlemlere uyulması son derece önemlidir. Bu önlemlerin toplum tarafından benimsenmesi, iki hafta süre ile sıkı uyulması Türkiye'ye nefes aldıracaktır.

Hassas grupların dışarıya çıkması önlenirse, gençler de enfeksiyonu yayma açısından hareketleri kısıtlanır ise, toplumsal yaşamda sosyal mesafe korunur, el hijyeni ve öksürürken belirtilen önlemlere uyulur ise, hastalığın yayılımı yavaşlatılır. Hastaların gerekli tedavileri hastanelerde yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan, COVID-19 hastalığından korunma önlemleri ile ilgili görsel medyada yer alan komu spotlarını halkımızın yakından takip etmeleri ve önerilen uyarılara uymaları son derece önemlidir.

Hastalıktan korunma önlemlerine ne kadar sıkı uyarsak, bundan sonraki dönem de daha kontrollü gidebilir, ama uyulmaz ise hastalık yurt çapında kontrol edilemez hale gelir."

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2019 Referans Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0543 861 19 89